W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Obchody 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Tarnowie i Dożynki Reymontowskie 2010

Cud Wisły poprzedził cud jedności. Bez drugiego nie byłoby pierwszego - tak o słynnym zwycięstwie pod Warszawą wojsk polskich nad wojskami Rosji bolszewickiej w wojnie 1920 roku, mówił Wincenty Witos - premier z Wierzchosławic, który dokładnie 90 lat temu w trudnych dla naszego kraju chwilach kierował sprawami Państwa. Gdy ważyły się losy niepodległej Polski w wojnie z bolszewikami Wincenty Witos jako prezes PSL "Piast" stanął w Sejmie ponad podziałami politycznymi i zdołał stworzyć Rząd Obrony Narodowej.



Nieprzerwanie od 1990 roku, 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej organizowane są w Tarnowie uroczystości okolicznościowe związane z tym niezwykłym wydarzeniem. I w tym roku główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem W. Witosa jak i pod grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Tegorocznym obchodom 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej patronował prezydent miasta Tarnowa, Polskie Stronnictwo Ludowe, starostwa powiatu Tarnowskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Rocznica Bitwy Warszawskiej obchodzona przez ludowców jako Święto Czynu Chłopskiego była okazją do złożenia kwiatów na placu Drzewnym w Tarnowie u stóp pomnika słynnego chłopskiego premiera. Podczas tej części uroczystości zebranych gości powitał poseł ziemi tarnowskiej Andrzej Sztorc a słowa refleksji do zebranych skierowali m.in.: sekretarz NKW PSL Józef Szczepańczyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa Ryszard Ochwat oraz wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, którzy wspólnie w swoich wystąpieniach przypomnieli znaczenie i wkład chłopa polskiego w zwycięstwo warszawskie 1920 roku. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również: wiceprezydent Tarnowa Henryk - Słomka Narożański, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, służby mundurowe, działacze ludowi, kombatanci, liczne poczty sztandarowe. Nie zabrakło także pani Wiktorii Wody, wdowy po zmarłym tragicznie 10 kwietnia 2010 roku, w wyniku katastrofy pod Smoleńskiem - pośle Wiesławie Wodzie. Uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny miała miejsce się w samo południe w bazylice katedralnej. Po mszy odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Wiązanki kwiatów składali parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu i administracji państwowej. Asystowała im orkiestra Dęta Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach.

Tegoroczne obchody rocznicowe Cudu nad Wisłą zbiegły się w czasie z organizowanymi przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie- Oddział Muzeum W. Witosa i Samorządem Wierzchosławic Dożynkami Reymontowskimi. 85 lat temu Wincenty Witos postanowił zaprosić do swojej rodzinnej wsi laureata nagrody nobla Władysława Stanisława Reymonta. Z tej okazji w Wierzchosławicach odbyły się Wielkie Dożynki które do historii przeszły jako Reymontowskie. Po uroczystościach w Tarnowie zaproszeni goście udali się pod kaplicę Wincentego Witosa w Wierzchosławicach aby złożyć wiązanki kwiatów. Następnie kondukt Dożynkowy na czele z barwnym wozem zaprzężonym w konie poprowadził gości do Muzeum Wincentego Witosa, gdzie odbyły występy taneczno-muzyczne przedszkolaków z Przedszkola nr 4 w Tarnowie oraz zespołu muzycznego "Swojacy" z Wierzchosławic. Spotkaniu towarzyszyła uroczystość jubileuszowa wnuczki Wincentego Witosa Joanny Steindel, która ukończyła 90 lat życia. Mimo niesprzyjającej aury spotkanie w Witosowej Zagrodzie trwało do późnych godzin.

Janusz Skicki