W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Spotkanie w Węgrach poświęcone promocji komiksu „Wincenty Witos premier rządu 1920 · 20.05.2023

W świetlicy wiejskiej w Węgrach (woj.dolnośląskie), odbyło się spotkanie poświęcone promocji komiksu „Wincenty Witos premier rządu 1920, na której gościem honorowym był prawnuk Witosa - Marek Steindel oraz przedstawiciele naszego stowarzyszenia.
Komiks powstał z inspiracji Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa oraz „Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne Wierzchosławice”, a opowiada o Wincentym Witosie, premierze rządu polskiego, który od 24 lipca 1920 do 13 września 1921 roku, a więc w okresie wojny polsko-bolszewickiej i decydującej o jej przebiegu bitwy warszawskiej. Pokazuje barwne postaci czołowych wówczas polityków i wojskowych, a także wydarzenia rozgrywające się nie tylko w gabinetach rządowych czy na sali sejmowej, lecz także na froncie wojny.
Piękne występy młodzieży szkół z Węgier i Borka Strzelińskiego, których patronem jest Wincenty Witos. Wyrazy uznania za kultywowanie pamięci i pogłębianie wiedzy o historii naszego narodu. Dolny Śląsk jest wyjątkowy - w województwie jest 7 szkół im. Wincentego Witosa, co plasuje je na drugim miejscu w Polsce.
Wydarzenie zakończyło wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa.